Tahad enda reklaami siia ? Võta ühendust plus.foorum@internetaddress.com

  Mis käega kirjutad?

  Share

  Poll

  Mis käega kirjutad?

  [ 1 ]
  50% [50%] 
  [ 1 ]
  50% [50%] 

  Total Votes: 2
  avatar
  RAxx
  Liige
  Liige

  Posts : 143
  Kuulsus : 3
  Join date : 17/08/2009
  Age : 25
  Location : Rakvere

  Mis käega kirjutad?

  Post  RAxx on Sat 30 Jan 2010 - 22:56

  Mina vasakuga Very Happy
  Väike mõtte tera siis vasaku käelistele, kuna neid on vähe Very Happy

  VASAKUKÄELISED LAPSED

  Enamikul lastest on võimekam parem käsi, väiksemal osal (10–11%) vasak käsi. Puudub tõestus, et vasakukäelised erinevad paremakäelistest hariduslike erivajaduste või IQ poolest.

  Kes on vasakukäeline?
  Vasakukäeliseks saab nimetada inimest, kes saavutab vasaku käega tõhusamaid tulemusi kui paremaga ning eelistab vasakut kätt tegevustes, mis nõuavad head koordinatsiooni, jõudu ja täpsust. Paremakäeliste juhtivaks aju poolkeraks on vasak, ja vasakukäelistel on juhtivaks parem ajupoolkera. Kummalgi aju poolkeral on oma funktsioonid - näiteks parem aju poolkera vastutab intellekti eest - mõtlemine, loogika, terviklik mõtlemine, meloodiamälu, intonatsiooni, kehakeele analüüs, nägude tundmine, empaatia. Need keelevabad väljendid on rohkem arenenud just vasakukäelistel. Vasakukäelised omandavad paremini ja kiiremini võõrkeeli, neil on paremini arenenud nägemistaju ja nad on loomingulisemad. Kõne areneb vasakukäelistel veidi hiljem kui paremakäelistel.

  Mis põhjustab vasakukäelisust?

  On palju teooriaid ja oletusi vasakukäelisuse suhtes, kuid täpset vastust pole siiani leitud. Oletatakse, et vasakukäelisi on kahte tüüpi: a) pealesunnitud vasakukäelisus – tähendab, et tegelikult pidi lapsest saama paremakäeline, aga mingi kahjustuse tõttu vasakus ajupoolkeras toimus vahetus parema poolkera vastu. Paljudel juhtudel on sellistel inimestel ka muid probleeme, nende hulgas arengupeetus; b) loomulik vasakukäelisus – praegu toimub geeniuuring, mis siis ikkagi põhjustab vasakpoolsust. Kui mõlemad vanemad on paremakäelised, on keskmiselt 9% lastest vasakukäelised ning kui üks vanematest on vasaku- ja teine paremakäeline, esineb vasakukäelisust umbes 19%. Aga kui mõlemad vanemad on paremakäelised, on tõenäosus, et laps sünnib vasakukäeline 26%.

  Vasakukäelise lapse kirjutama õpetamine

  Käelisuse kujunemisel on olulisim roll vanematel ja lasteaednikel. Sageli antakse lapsele lusikas või pliiats ja öeldakse, et võta õigesse kätte, laskmata lapsel otsustada. Lapse arengut soodustab sünnipärase käelisuse säilitamine.

  Kirjutusvahendit hoiab laps vasaku käe pöidla ja kergelt kõverdatud nimetissõrme vahel, alt toetab seda keskmine sõrm.
  Käed peavad laual olema nii, et parema käe küünarnukk on veidi üle laua serva. Parem käsi hoiab vihikut. Vasak käsi peab saama vabalt liikuda mööda joont üles ja alla.
  Valgus peab vihikule langema kas eest või paremalt.
  Kirja õppimise algperioodil on vajalikud spetsiaalsed kirja eelharjutused(kriidiga tahvlile).
  Vasakukäelise lapse tööd tuleb hinnata samaväärselt paremakäelise tööga.
  Kindlasti on vaja teha tihedat koostööd kooli ja kodu vahel.
  Vasakukäelisus ei ole takistuseks edukaks toimetulekuks koolis, kui lapse tugevaid ja nõrku külgi on varakult märgatud ja nende arendamist teadlikult suunatud. Vasakukäelisele lapsele tuleb anda rohkem aega kirjutamisoskuse ja –vilumuse, kääridega lõikamise, heegeldamise omandamiseks algklassides.

  Tuntud vasakukäelisi inimesi

  Julius Caesar, Leonardo da Vinci, Jeanne d´Arc, Napoleon, Michelangelo, Bob Dylan, David Bowie, Jimi Hendrix, Ludwig van Beethoven, Paul McCartney, Phil Collins, Ringo Starr, Wolfgang Amadeus Mozart, Ayrton Senna, Muhammed Ali, Albert Einstein, Aristoteles, Bill Gates, Isaac Newton, Neil Armstrong, George Bush, Fidel Castro, Elizabeth ll, Rajiv Gandhi, Napoleon lll, Pablo Picasso, Harry Truman, Mark Twain, Winston Churchill, Johann Wolfgang von Goethe, prints Charles, Bill Clinton, Pele, Tom Cruise, Nicole Kidman,…

  Kirjandust

  PILVI KULA. Õpilaste vasakukäelisusest tulenevad toimetuleku iseärasused koolis Tallinna Ülikool 2008

  R. LAHI, V. MATESEN, I.MUHEL. Kirjatehnika Tallinn Valgus 1990

  MEYER ROLF W. Vasakukäelisus? Tormikiri 1998


  ______________________________________________
  Elame 1 päev korraga !

  kkooli
  Algaja
  Algaja

  Posts : 4
  Kuulsus : 1
  Join date : 17/01/2014

  Re: Mis käega kirjutad?

  Post  kkooli on Fri 17 Jan 2014 - 12:15

  paremaga kirjutan, kuigi mu isa on näiteks vasakukäeline.

   Current date/time is Wed 16 Jan 2019 - 17:52